Wypożyczalnia sprzętu wspomagającego i pielęgnacyjnego dysponuje poniżej wymienionym sprzętem
UWAGA!
Od 31.07.2023 do 04.08.2023 nastąpi przerwa w działaniu Wypożyczalni sprzętu wspomagającego i sprzętu pielęgnacyjnego w Szczecinie.
W tym czasie nie będzie możliwości wypożyczania i zwrotu sprzętu.
Wszelkie informacje dotyczące korzystania z wypożyczalni można uzyskać:
- osobiście w Centrum Wsparcia „Niezapominajka”
- DPS „Dom Kombatanta” ul. Krucza 17 w Szczecinie,
- w formie telefonicznej – 798 805 371.
Informujemy, że 30.06.2023r. kończy się możliwość korzystania z Wypożyczalni sprzętu wspomagającego i sprzętu pielęgnacyjnego w ramach projektu „Zaopiekowani – systemowe wzmacnianie potencjału opiekuńczego rodzin”.
Wypożyczalnia wznowi swoją działalność w strukturach Domu Pomocy Społecznej „Dom Kombatanta” w Szczecinie od dnia 01 lipca 2023 r., co wiąże się ze zmianą zasad wypożyczania sprzętu. Regulamin Wypożyczalni sprzętu wspomagającego i sprzętu pielęgnacyjnego, który zacznie obowiązywać od dnia 01 lipca 2023 r. oraz Tabela kaucji dostępne są powyżej i na stronie www.dpskrucza.szczecin.pl w zakładce Wypożyczalnia.
Uczestnicy projektu zainteresowani zawarciem umowy wypożyczenia sprzętu na nowych warunkach mogą kontaktować się z pracownikami DPS „Dom Kombatanta” pod nr telefonu 798 805 371 lub 91 455 87 03 wew.128.
Wypożyczalnia sprzętu wspomagającego i pielęgnacyjnego czynna jest
od poniedziałku do piątku w godzinach od 7.00 do 15.00.
Transport sprzętu o dużych gabarytach (np. łóżko, pionizator, rower rehabilitacyjny)
odbywa się wyłącznie w środy i piątki w godzinach 8:00-14:00.
Podpórki, chodziki i balkoniki rehabilitacyjne
dla niepełnosprawnych i / lub osób starszych mających problemy z wstawaniem, chodzeniem oraz utrzymywaniem równowagi. Wymieniony sprzęt efektywnie wspomaga proces wstawania, utrzymywania równowagi, chodzenia oraz rehabilitacji osób starszych czy niepełnosprawnych, gwarantując im bezpieczną stabilność i skutecznie ich aktywizując.
- ambona – balkonik,
- chodzik, chodzik 3-kołowy, chodzik 4-kołowy,
- podpórka 2-kołowa, podpórka krocząca,
oraz inny sprzęt ułatwiający poruszanie się osobom mającym problem z chodzeniem
- kule łokciowe/kule pachowe
- laska inwalidzka/ czwórnóg/trójnóg
Wózki inwalidzkie
mogą być używane zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz pomieszczeń, przeznaczone do ogólnego stosowania – transportu, spacerów i przemieszczania się na niewielkie odległości.
Łóżka rehabilitacyjne elektryczne, łóżka rehabilitacyjne metalowe łóżka rehabilitacyjne
Zapewniają nie tylko komfort osobie leżącej, jak i osobie sprawującej opiekę nad osobą niesamodzielną. Łóżka odgrywają rolę w rehabilitacji osób niepełnosprawnych, ponieważ umożliwiają odpowiedni dostęp do osoby leżącej, fizjoterapeutom oraz opiekunom. Dzięki ułatwieniom, które posiada łóżko rehabilitacyjne osoba niepełnosprawna szybciej wykonuje czynności, które byłyby niemożliwe do wykonania bez specjalistycznego łóżka, umożliwiającego siadanie, wstawanie z wyższej pozycji itp. Łóżko obsługujemy przy pomocy pilota. Sterowanie jest bardzo łatwe i może to zrobić pacjent jak i opiekun. Łóżka rehabilitacyjne posiadają funkcję regulacji wysokości, co jest atutem, bo asystent może sprawować opiekę w wygodnej dla siebie pozycji ciała. Dodatkowo łóżka rehabilitacyjne posiadają barierki boczne, zapobiegające przed zsunięciem się osoby niesamodzielnej oraz wysięgnik z uchwytem, ułatwiający samodzielne siadanie i poprawianie pozycji ciała. W łatwy sposób dostosowujemy elektrycznie część podudzia, tułowia i głowy.
Stoliki przyłóżkowe
Podnośniki wannowe, podnośniki transportowo-kąpielowy
ułatwiają przemieszczanie oraz transport osób niesamodzielnych. Podnośnik znajduje zastosowanie przy codziennych zabiegach higieniczno – pielęgnacyjnych oraz inny sprzęt wspomagający:
- krzesła sanitarne
- krzesła sanitarne
- kołowe ławeczki wannowe
- nasadki sedesowe z podpórkami
Koncentratory tlenu, ssaki elektryczny, inhalatory elektryczny
sprzęt wspomagający i ułatwiający oddychanie.
Sprzęt do rehabilitacji
Sprzęt do rehabilitacji (pionizator, PUR, rotor rehabilitacyjny, rower treningowy) dedykowany jest dla osób po różnego rodzaju kontuzjach, urazach w celu powrotu do pełni zdrowia i cieszyć się sprawnością. W przypadku, gdy schorzenia uniemożliwiają powrót do pełnej sprawności to wykorzystanie sprzętu rehabilitacyjnego pomogą zahamować lub spowolnić postęp choroby. Z rehabilitacji należy korzystać nie tylko wtedy, gdy doznaje się urazu, ale warto także ćwiczyć, żeby zachować jak najdłużej pełną sprawność fizyczną, nawet w wieku seniora np. jeżeli nie możemy korzystać z tradycyjnego roweru to, żeby podtrzymać sprawność mięśni kończyn dolnych, warto skorzystać z rotora rehabilitacyjnego, na którym możemy ćwiczyć w domu.
- Pionizator – przeznaczony do pionizacji chorych, stosowany między innymi w terapiach pacjentów z porażeniem kończyn, tułowia, mózgowym porażeniem dziecięcym. Pionizatory mają na celu pomoc osobie niesamodzielnej w uzyskaniu i utrzymaniu prawidłowej pozycji stojącej oraz umożliwiają naukę chodzenia.
- Ambona-DYNAWALK – jest przeznaczony do używania przez osoby niepełnosprawne, w celu odnowienia i ćwiczenia umiejętności stania oraz chodzenia bez pomocy lub z asystą osób trzecich. Przewidziany został on do używania wyłącznie, jako pomoc w zajęciu i utrzymaniu pozycji spionizowanej przez użytkownika oraz w reedukacji chodu, w trakcie procesu rehabilitacji. Posiada w standardzie uprząż asekurującą pacjenta oraz niezależne hamulce na każdym z kół (wyposażone w reduktor/regulator prędkości chodzenia ). W każdym z dwóch rozmiarów występuje możliwość regulacji wysokości i szerokości urządzenia. Można także regulować długość i kąt nachylenia uchwytów.
- PUR – przyłóżkowe urządzenie rehabilitacyjne przeznaczone jest do stosowania do ćwiczeń rehabilitacyjnych bez konieczności przemieszczania osoby niesamodzielnej.
- Rotor rehabilitacyjny – urządzenie do ćwiczeń kończyn górnych i dolnych. Rotor rehabilitacyjny można używać niemal w każdej sytuacji, na przykład w domu podczas oglądania telewizji, wystarczy postawić go przed sobą, ułożyć stopy na pedałach, ustawić odpowiedni opór i ćwiczyć.
- Rower rehabilitacyjny, stacjonarny – dedykowany dla osób borykających się z urazami, czy będących po zabiegach operacyjnych stawów. Pozwala: na płynny ruch podczas ćwiczeń bez ryzyka niekontrolowanych obciążeń; dostosować obciążenie do potrzeb użytkownika; unikanie wstrząsów (brak dodatkowego obciążenia stawów); stabilność podczas pedałowania oraz przerw, co daje komfort bezpieczeństwa.
- Rower rehabilitacyjny trójkołowy – niezastąpione narzędzia rehabilitacyjne motywujące do pracy zarówno dzieci jak i dorosłych. Umożliwia osobom niepełnosprawnym spędzanie czasu na świeżym powietrzu.